Porady dotyczące oszczędzania wody w domuSłodka woda jest zasobem ograniczonym i jednym z najcenniejszych. Nie każdy ma dostęp do wody pitnej i jest to coraz większy problem. Oszczędzanie wody jest więc podstawowym elementem dbania o środowisko. Dlatego tak ważne jest promowanie oszczędzania wody, ochrona różnych ekosystemów i odpowiedzialne zużywanie wody. Ale jak oszczędzać wodę? Przeglądamy różne sposoby oszczędzania wody.

Generalne zasady dotyczące oszczędzania wody

Woda jest nam potrzebna do wszelkiego rodzaju czynności: picia, gotowania, prania, sprzątania i tak dalej. Jednak nie chodzi tylko o działania bezpośrednie, równie ważne są inne działania, które wpływają na nas pośrednio, jak produkcja żywności czy przemysł.


Ponadto zapotrzebowanie na wodę wzrasta ze względu na wzrost liczby ludności i rozwój przemysłu. Dlatego tak ważne jest, aby skupić się na tym, jak oszczędzać wodę, co można osiągnąć poprzez różne działania:

 1. Świadomość tego, jak ważna jest woda.
 2. Unikaj przecieków.
 3. Nie zostawiaj niedokręconego kranu.
 4. Zmywarki i pralki tylko z pełnym załadunkiem.
 5. Używaj wodooszczędnych urządzeń.

Oszczędzanie wody w kranach

Pomimo znaczenia sprzętu AGD, spośród sposobów na oszczędzanie wody w kuchni wyróżnia się kran, a można to zrobić za pomocą różnych środków. Posiadanie baterii jest niezbędne w przypadku konieczności mieszania ciepłej i zimnej wody. Jeśli kran ma oddzielne regulatory dla ciepłej i zimnej wody, istnieje większe prawdopodobieństwo marnowania wody poprzez kontrolowanie otwierania i mieszania wody niż w przypadku pojedynczego kranu.

Zamontuj perlator

Zmniejszysz ilość wody prawie o połowę, np. podczas używania kranu kuchennego do mycia naczyń. Perlator miesza wodę z powietrzem i zmniejsza przepływ, nie zmniejszając przy tym komfortu użytkowania.

Rozciągliwe i elastyczne węże

Są one szczególnie przydatne, jeśli dużo gotujesz, ponieważ możesz skierować strumień wody dokładnie tam, gdzie chcesz go użyć.

Ograniczniki przepływu

Są one montowane na wężu i zmniejszają ilość wody przepływającej przez rurę, co pozwala zaoszczędzić około 30% wody.

Zastosowanie jednouchwytowych elementów sterujących armatury

Podobnie jak w kuchni, dzięki temu nie marnujesz tak dużo wody. Istnieją nawet systemy, które pozwalają na ustawienie temperatury, w jakiej ma wypływać woda.

Krótkie prysznice

Jeśli jesteś przyzwyczajony do brania długich pryszniców, możesz spróbować odmierzyć czas i spróbować go skrócić, aby zaoszczędzić wodę.

Zakręcaj kran, kiedy nie potrzebujesz wody

Nie potrzebujesz wody płynącej przez cały czas trwania prysznica, kiedy się myjesz lub myjesz włosy możesz zakręcić kran, aby oszczędzić wodę pod prysznicem.

Prysznic to nie jedyny sposób na oszczędzanie wody w domu i w łazience. Aby nie marnować wody, ważne są również toalety. Tradycyjne spłuczki toaletowe mają zazwyczaj pojemność od 6 do 16 litrów. W porównaniu z nimi najnowocześniejsze systemy pozwalają na znaczne oszczędności.

 1. Nie wymagają dużych ilości wody do spłukania całej zawartości.
 2. Wykorzystują one systemy takie jak sprężone powietrze, które przyczynia się do zwiększenia siły potrzebnej do spłukania zawartości toalety i nie używają jedynie wody.
 3. Są one bardziej higieniczne i redukują nieprzyjemne zapachy wynikające ze stagnacji wody.

Dlatego jeśli zamierzasz przeprowadzić remont, możesz rozważyć ich zmianę. Jeśli nie, zawsze można włożyć pełną butelkę wody, aby zmniejszyć zużycie wody w zależności od objętości pojemnika.

Inne obszary domu do oszczędzania wody

 1. Zainstaluj wydajne systemy nawadniania, takie jak: nawadnianie kropelkowe, eliminujące użycie węży lub zraszaczy.
 2. Zawsze zamiataj przed mopowaniem, aby usunąć dużą część brudu.
 3. Używaj środków czyszczących, które wytwarzają mało piany i dlatego nie potrzebują dużej ilości wody.

Podsumowanie

Poprzez wiele małych gestów możemy osiągnąć istotne oszczędności wody dla każdego z nas, w każdym domu, w naszym codziennym życiu. Budowanie lepszego świata jest w naszych rękach i w ten sposób możemy zostawić lepszy świat dla przyszłych pokoleń.