Lokata- czym się charakteryzuje

Banki dzięki lokatom bankowym uzyskuje środki do udzielania kredytów. Za zdeponowanie pieniędzy bank wypłaca w postaci odsetek swego rodzaju wynagrodzenie. Przez samych Klientów lokaty uznawane są najbezpieczniejszymi i najpewniejszymi sposobami pomnażania posiadanego kapitału.

Klienci do wyboru mają lokaty trwające nawet kilka dni do maksymalnie kilku lat. Mogą wybierać pośród lokat posiadających stałe oraz zmienne oprocentowanie. Lokaty bankowe można założyć bezpośrednio w siedzibie banku, przez telefon a w ostatnich latach również przez internet. Wysoko oprocentowane lokaty bankowe często dostępne są tylko dla nowych klientów, którzy zdecydują się poza lokatą założyć też konto osobiste. Oprocentowanie w lokatach bankowych jest z reguły wyższe niż przy rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Są one mniej elastyczne, a wcześniejsze zerwanie umowy na lokatę grozi utratą zgromadzonych odsetek.

Na co uważać analizując oferty lokat bankowych

Patrząc na rankingi wszystkich lokat bankowych pierwsze co rzuca nam się w oczy to oprocentowanie. Podane jest ono w skali roku. Przedstawmy to na przykładzie. Przy lokacie oprocentowanej na 5 % w skali roku, założonej na 12 miesięcy zysk z kwoty 5 000 będzie wynosił 250 zł. Gdy jednak lokata założona jest na 6 miesięcy to zyska z takiej lokaty wyniesie już tylko 125 zł. Jeszcze mniej zyskamy gdy lokata będzie założona na trzy miesiące. Kwota ta czyli 125 zł jest kwotą brutto. Trzeba od niej odjąć jeszcze 19-procentowy podatek Belki. 

Jaki termin lokaty

By określić to na ile najlepiej zdeponować pieniądze w banku warto posłużyć się tabelą rankingów poszczególnych lokat. W zdecydowanej większości banki wysokość oprocentowania uzależniają od okresu trwania lokaty. Krótkoterminowe lokaty bankowe mają najczęściej najwyższe oprocentowanie, wynoszące na stan z grudnia 2014 roku 5 %. Z kolei lokaty długoterminowe zakładane na 12 do 24 miesięcy posiadają najwyższe oprocentowanie w wysokości 3,69 %. Na im dłużej i na im większą kwotę założona jest lokata tym większe potencjalne zyski.

Jakie oprocentowanie?

Klienci często mają spory dylemat związany z tym czy zdecydować się na lokatę posiadającą stałe czy zmienne oprocentowanie. W przypadku krótkoterminowych lokat bank ten problem rozwiązuje za nas. Oferuje bowiem przy lokatach na dwa czy trzy miesiące oprocentowanie stałe. Zmienne oprocentowanie lokat oferowane jest z kolei głownie przy lokatach długoterminowych. Przy stałym oprocentowaniu z góry będziemy wiedzieć ile na niej zyskamy, przy zmiennej zysk wiadomy jest dopiero po zakończeniu umowy.