Czego nie robić, by cieszyć się dobrą zdolnością kredytową?

Twoja ocena kredytowa może wpływać na kilka dziedzin Twojego życia, od tego, czy dostaniesz mieszkanie lub dom, o które się ubiegasz, po to, czy potencjalny pracodawca zdecyduje się Cię zatrudnić, czy nie. Ponieważ ta ważna liczba może wpływać na tak ważne obszary życia, jak miejsce pracy i zamieszkania, ważne jest, aby utrzymywać ją w dobrym stanie. Są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc i obniżyć swoją zdolność kredytową, a jeśli nie wiesz, co to jest, możesz być zaskoczony, gdy następnym razem będziesz ubiegać się o pracę lub kredyt mieszkaniowy.

Twoja ocena kredytowa jest również najważniejszym czynnikiem przy określaniu oprocentowania, do jakiego kwalifikujesz się ubiegając się o kredyt gotówkowy, a także gdy mowa o zdolności kredytowej. Dlatego im lepsza (wyższa) ocena kredytowa, tym mniejsze odsetki zapłacisz od pożyczek. Dobra ocena kredytowa może oznaczać trzymanie tysięcy zł w kieszeni przez cały okres trwania dużej pożyczki. Oto kilka finansowych błędów, których będziesz chciał uniknąć za wszelką cenę, jeśli chodzi o rzeczy, które mają wpływ na twoją zdolność kredytową.

Brak płatności lub spóźniona płatność może negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Dokonywanie terminowych płatności kartą kredytową w każdym miesiącu świadczy o odpowiedzialności finansowej i niezawodności oraz jest kluczowym sposobem poprawy wyniku.

Posiadanie wielu form kredytu może również poprawić Twoją zdolność kredytową. Kredyt odnawialny, podobnie jak karty kredytowe, to jeden z rodzajów rachunków kredytowych. Płatności pożyczkowe nazywane są ratami, a ten rodzaj płatności miesięcznych jest postrzegany jako inny rodzaj konta kredytowego. Te konta to pożyczki osobiste, pożyczki mieszkaniowe lub płatności za duże zakupy, takie jak samochód, łódź lub meble, które spłacasz z czasem.

Czy Twoje saldo karty kredytowej jest wysokie? Im saldo konta jest bliżej limitu dostępnego kredytu dla tych kont, tym gorzej wygląda ogólny profil kredytowy. Chcesz zachować równowagę między regularnym korzystaniem z kart kredytowych, a nie maksymalizowaniem ich. Kredytodawcy nie chcą myśleć, że musisz używać swoich kart kredytowych, aby pozwolić sobie na codzienne wydatki. Najlepiej jest utrzymywać saldo poniżej 50% dostępnej linii kredytowej i spłacać saldo, jeśli to możliwe. Posiadanie więcej niż jednej karty z niskim saldem (300–500 zł) może pozwolić na spłacanie salda do zera co kilka miesięcy.

Możesz pomyśleć, że zamknięcie odnawialnej karty kredytowej w celu usunięcia jej z historii kredytowej będzie dobrą rzeczą dla twojego wyniku kredytowego, ale zazwyczaj nie jest to prawdą. Jeśli masz duże pozostałe saldo, zamknięcie tego konta będzie miało wpływ na Twoją zdolność kredytową. Ponieważ część Twojego wyniku zależy od całkowitej kwoty przyznanego Ci kredytu, usunięcie tej karty z równania również obniży kwotę przyznanego Ci kredytu, a to może obniżyć Twój wynik.

Może to być nieuniknione, a kiedy stracisz pracę, utrzymanie porządku finansowego może być trudne. Na szczęście istnieją zasiłki dla bezrobotnych, które pomagają przetrwać chudsze czasy. Pamiętaj tylko, że jeśli otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych, wpłynie to nieznacznie na twoją zdolność kredytową. Jeśli to możliwe, staraj się otrzymywać te świadczenia tylko przez krótki czas. Biura kredytowe nie wiedzą, że jesteś bezrobotny, ale uznają spadek twoich dochodów. Może to zmienić twoją zdolność do terminowego regulowania należności, co obniży twoją zdolność kredytową.