Kredytobiorca, który decyduje się na kredyt hipoteczny stoi przed wieloma dylematami, częściowo związanymi z analizą zdolności kredytowej oraz warunków prawnych obsługi długoterminowego zobowiązania. Na jakie zatem problemy wypadałoby się przygotować?

Walka o wkład własny do kredytu hipotecznego jest podyktowana prawem. Komisja Nadzoru Finansowego wymaga minimum 20 procent wkładu własnego. Banki detaliczne natomiast nieco ułatwiły życie kredytobiorcom i zaproponowały w ostatnich latach, tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. To otwiera pewne możliwości.

Większy wkład własny to tańszy kredyt hipoteczny, szybsza spłata i lepsza zdolność kredytowa. Z drugiej strony, jeżeli nie posiadasz wystarczającego wkładu własnego, a wypatrzyłeś dobrą nieruchomością czasami lepsza decyzja to wejście w nieco większe koszty i ewentualnie późniejsza, bezpłatna nadpłata zobowiązania. Absolutne minimum to natomiast 10 procent wkładu własnego. Tutaj nie ma już odstępstw. Informacje pochodzące z KNF nie biorą na razie pod uwagi zmiany wskazanego parametru. euro-banknotes-4073891_640__1_.jpg