Do treści | Do menu | Do wyszukiwania

Tag - bank

Kanał wpisów

piątek, czerwiec 19 2015

Kondycja kredytu gotówkowego

Tendencje długoletnie

Od kilku lat KNF wskazuje tendencje wzrostową dla klientów indywidualnych, czyli dla sektora gospodarstw domowych. Są to wskaźniki wyrastające ponad 5% jednak nie przekraczające zbyt znacznie 10%, co świadczy o ugruntowanym i stabilnym wzroście. Oczywiście w czasie niedawnego kryzysu gospodarczego nastąpiło znaczące wyhamowanie w ogólnym przepływie finansowym, jednak makro markery nie odnotowały jednak większych zmian globalnych. Tutaj znajdziesz tani kredyt gotówkowy kalkulator kliknij strone i oblicz ratę.

Kryzys i po kryzysie

Przed kryzysem finansowym bardzo często kredyt gotówkowy zaciągany pozostawał na cele rozwoju zawodowego, spełnienia marzeń, wymarzonego urlopu i ogólno pojętej realizacji samego siebie. Tendencja ta zmieniła się diametralnie po kryzysie, ponieważ na dzień dzisiejszy najczęstszymi opcjami są podstawowe remonty mieszkań czy zakup w sektorach RTV/AGD. Wpływ na ten stan ma nie tylko wspominany wyżej kryzys. Społecznie Polacy nie byli przygotowani w większości na tak luźny dostęp do opcji kredytowych. Zaowocowało to brakiem wyobraźni przy doborze wysokości kredytu, czasu jego spłaty oraz zwłaszcza wysokości raty miesięcznej spłaty. Po części winne czują się temu stanowi także banki, ponieważ prowadząc dość luźna politykę kredytowania dopuszczały klientów, którzy nie spełniali minimalnych warunków dla ich produktów.

Zaostrzenie kryteriów dla pożyczkobiorców

Naturalnym stanem rzeczy po tych doświadczeniach było zaostrzenie liberalnej polityki banków. Bank zaostrzył kryteria bilansu średniego przychodu gospodarstwa domowego w odniesieniu do zasad kredytowania. Na szeroką skalę zaczęto monitorować potencjalnych kredytobiorców w bazach danych dłużników oraz historii kredytowej. Pozwoliło to na otrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa zarówno po stronie banku jak i po stronie klienta. Utworzyła się przez to w konsekwencji kolejna płaszczyzna rynku finansowego, a mianowicie kredyty oferowane przez parabanki i skoki.

Bank a instytucja około bankowa

Różnice między ofertami banków, a instytucji około bankowych są dość transparentne i dość jasno określają target dla jednej i drugiej grupy. Oferty banków nadal są w większości liczby przypadków ofertą bardziej korzystną finansowo, pod względem ceny obsługi i ogólnych zasad, jednak są one obostrzone dość restrykcyjnymi wymaganiami od potencjalnego klienta. Z kolei instytucje około bankowe instytucje zapewniają stosunkowo szybki i łatwy dostęp do kredytu, jednak obciążone są one trochę większymi opłatami różnego typu. W ogólnym rozrachunku klient, który nie może uzyskać kredytu w banku, korzysta z minimalnie droższego, ale dostępnego dla niego rozwiązania.

Wyższa dostępność ma swoją cenę

Szansą dla rozwoju rynku instytucji parabankowych było wprowadzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji związanych z wytycznymi dla banków w jaki bardzo restrykcyjny sposób należy sprawdzić potencjalnego klienta. Parabanki nie podlegają jurysdykcji KNF co nie obliguje ich do stosowania wcześniej wspomnianych rekomendacji. Do tego nie podlegają zapisom prawa bankowego, co dodatkowo odróżnia je od banku. Bazują one na środkach własnych, a nie w odróżnieniu od banków, na środkach deponowanych przez klientów, co w świetle obowiązującego prawa jest zdecydowanie inną formą działalności. Dostępność pożyczek instytucji około bankowych można wyłonić jeszcze w innym znaczeniu niż do tej pory przedstawiono. Bardzo często wchodzą one wręcz do domostw swoich potencjalnych klientów. Największą instytucją na tym polu jest firma angielska, uważana za swoistego potentata w omawianej dziedzinie, która zarówno konsultacje wstępne, podpisanie umów, ale i także okresowe spłaty rat kredytu dokonuje w domostwie klienta.

Społeczność internetowa także pożycza

Rozwijaną od kilku lat, jeszcze nie tak szeroko znaną formą, jest kredyt gotówkowy uzyskiwany na platformach społecznościowych. W tym momencie poszczególni użytkownicy partycypują w odpowiednim procencie w całościowej kwocie kredytu, a z każdej raty spłaty naliczany jest im należny procent zwrotu.

środa, kwiecień 15 2015

Szybko i łatwo.

Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach wcale nie jest tak trudno uzyskać kredyt, tak jak to było jeszcze kilkanaście lat wstecz. Oczywiście, nie jest tak z każdym jednym kredytem, jaki na naszym rynku bankowym jest dostępny. A zatem, jaki z nich uda nam się uzyskać sprawnie i szybko praktycznie w każdym jednym banku do jakiego się udamy? Jasne, że chodzi o kredyty gotówkowe. Jednak, nie o każdy z nich.

Co będzie szybko?

Bez wielu zbędnych formalności jesteśmy w stanie uzyskać kredyt praktycznie w każdym jednym banku. Warunek jest jednak jeden. Pożyczka taka nie będzie mogła być nazbyt wysoka. Można spokojnie powiedzieć, że gdzie się nie udamy, to dostaniemy kredyt do około pięciu tysięcy złotych bez zbędnych formalności. Banki wychodzą z założenia, że tak niski kredyt jest w stanie spłacić praktycznie każda osoba, która go weźmie, niezależnie od tego, ile tak naprawdę zarabia.

Co oznacza bez zbędnych formalności?

Niskie kredyty gotówkowe może dostać niemalże każdy. Przy załatwianiu takiego kredytu, formalności sprowadzają się tak naprawdę do minimum. Będzie zatem potrzebny dowód osobisty, do tego może być przydatne zaświadczenie, że się pracuje, aczkolwiek już nie w każdym banku. Wypełnienie odpowiedniego formularzu i właściwie można czekać na przyznanie owego kredytu. Jedyne co, bank sprawdzi, czy nie jesteśmy dłużnikami, którzy uchylają się od spłaty innych, wcześniej zaciągniętych pożyczek w innych bankach. Nie potrzebujemy zaświadczenia o zarobkach, ani żadnego żyranta żeby dostać małą pożyczkę. Naprawdę, minimum formalności od załatwiania i szybka gotówka jest już w naszych rękach.

Łatwo, ale i niebezpiecznie.

Oczywiście, niskie kredyty gotówkowe można zaciągnąć niezmiernie łatwo. Na pewno w wielu przypadkach może to nam „uratować” życie. Doskonałym przykładem będzie pożyczka na nową pralkę, lodówkę itp., które się zepsuły. Prosto ujmując, wszystkie sytuacje awaryjne jakie mogą nas spotkać w naszym życiu. Niestety, taka szybka pożyczka może okazać się również bardzo niebezpieczna dla mniej odpowiedzialnych osób. Łatwość zaciągnięcia kredytu jest tak duża, że można ich wziąć kilka w rożnych bankach. A to niesie za sobą już całkiem spore raty do spłacania, a za tym mogą iść trudności w regulowaniu zadłużenia. Nie ma więc co ukrywać, szybki kredyt gotówkowy to wspaniałe rozwiązanie w naprawdę wielu sytuacjach życiowych. Trzeba jednak do takich małych pożyczek podchodzić z dużą dozą rozsądku, żeby nie wpakować się w spore problemy finansowe. Tych trzeba unikać za wszelką cenę.