Przy dobrej zdolności kredytowej i przy niskich stopach procentowych najlepiej postawić na raty malejące, ponieważ umożliwiają szybszą spłatę kapitału, a nie tylko odsetek w początkowym okresie. Raty równe to opcjonalna kategoria dedykowana kredytobiorcom z przeciętną zdolnością kredytową.

Przy kredycie hipotecznym brak historii kredytowej nie jest wielką przeszkodą, ponieważ system weryfikacji zakłada analizę dochodów, ryzyka ekonomicznego na dość wysokim poziomie. Oczywiście zaciągnięcie małego kredytu gotówkowego i terminowa spłata nigdy nie zaszkodzi. W każdym razie brak historii kredytowej to już żadna przeszkoda, a jedynie pewna opcja na delikatne podniesienie punktacji.

Niskie stopy procentowe to tani kredyt hipoteczny, ale po wielu latach spłaty i rosnącej inflacji warto przygotować się na zmiany polityki monetarnej. Najlepsza strategia to nadpłaty kredytu hipotecznego w czasie obowiązywania ekspansywnej polityki monetarnej. W ten sposób ochronisz budżet domowy przed drastycznymi zmianami rat.