Sytuacja I: Inwestycje w firmę i jej potencjał

Chęć zainwestowania w przedsiębiorstwo to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto zaciągnąć kredyt. Dlaczego celowo nie użyliśmy pojęcia "kredytu gotówkowego"? Ponieważ ten rodzaj bankowego produktu finansowego sprawdzi się wyłącznie przy małych inwestycjach, obejmujących niewielkie nakłady finansowe. Kredyt taki warto zaciągnąć, jeśli chcemy kupić np. dodatkowe materiały, zakupić drobny sprzęt do firmy, bądź też zdobyć brakującą nam niewielką kwotę, np. na zakup budynku, lub samochodu firmowego.

Sytuacja II: Podtrzymanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa

Jeśli chcemy podtrzymać bieżącą działalność naszego przedsiębiorstwa, zaciągnięcie kredytu gotówkowego nie jest dobrym rozwiązaniem. Opcjonalnie możemy wykorzystać potencjał kredytu refinansowego, przyznawanego w oparciu o ruchy na koncie firmowym firmy. Zaciągnięcie kredytu, którego celem jest sfinansowanie bieżącej działalności, jest dla każdego przedsiębiorcy dużym ryzykiem, które z biegiem czasu może doprowadzić do utraty płynności finansowej.

Sytuacja III: Kredyt gotówkowy zamiast konsolidacji

Jeśli wcześniej zaciągnęliśmy sporo kredytów inwestycyjnych, które teraz przynoszą spore efekty w postaci wzrostu obrotów i tym samym zysków, warto zastanowić się nad dużym kredytem, którym spłacimy pozostałe zobowiązania. Teoretycznie rozwiązanie takie jest bezsensowne. Niemniej, jeśli zależy nam na poprawie naszej historii w BIK i BIG a jednocześnie chcemy zaoszczędzić sobie problemów ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie, możemy zrezygnować z konsolidacji i wybrać kredyt gotówkowy. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim ze względu na koszty. Konsolidowanie bieżących zobowiązań nie wygląda zbyt dobrze w oczach banku. Poza tym kredyt konsolidacyjny jest zwyczajnie drogi.

Sytuacja IV: Finansowanie bieżących strat przedsiębiorstwa Załóżmy, że posiadamy firmę, z którą "wyszliśmy na swoje". Niemniej, jak to każdemu, również i nam zdarzyły się pewne błędy w jej prowadzeniu. W efekcie doprowadziliśmy do strat, które trzeba jakoś sfinansować. Kredyt gotówkowy jest pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się nam na myśl. Trzeba jednak pamiętać, że sensowność jego zaciągnięcia jest uzależniona od trudności, jakie napotkaliśmy. Jeśli mają one charakter przejściowy a produkcja firmy zaraz wróci do normy, warto posiłkować się niewielkimi i tańszymi zobowiązaniami (np. debetem na koncie firmowym). Jeśli jednak straty te mają długotrwały wpływ na działanie firmy, kredyt gotówkowy można zaciągnąć o ile ma się całkowitą pewność co do jego spłaty. Jeśli takie rozwiązanie nie jest pewne, warto zastanowić się nad ewentualną upadłością.

Podsumowując, zaciągnięcie kredytu gotówkowego nie jest rzeczą trudną, ale w przypadku przedsiębiorstw krok ten powinien być solidnie przemyślany. Zwłaszcza, że w przypadku większości z nich, to właściciel odpowiada swym majątkiem za ewentualne straty.