Na podstawie informacji zawartych w raporcie kredytowym i wniosku o pożyczkę auto kredytodawca oblicza stosunek długu do dochodu. Jeśli jesteś zbyt ryzykowny w stosunku do swoich dochodów, prawdopodobnie będziesz musiał:

  • zapłacić wyższą stopę procentową
  • wziąć krótszą pożyczkę
  • być zobowiązanym do dokonania istotniejszej zaliczki
  • zaakceptować mniejszą pożyczkę.

Jeśli liczby są na wyciągnięcie ręki, pożyczkodawca może całkowicie Ci odmówić. Pożyczkodawca będzie również przyglądał się ilości i jakości twojego zabezpieczenia. W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczonym zabezpieczeniem jest samochód, na który pożyczają pieniądze. Będą posiadali tytuł do zabezpieczenia, dopóki nie spłacisz pożyczki. Kupujący, którzy proszą o więcej niż wartość gotówkową kupowanego pojazdu, mogą zostać poproszeni o zapłacenie wyższej stopy procentowej lub będą musieli zaakceptować krótszy okres niż ci, którzy dokonali istotnej wpłaty.

Dlaczego kwota finansowania byłaby wyższa niż cena zakupu na początku pożyczki? Najczęstszym powodem jest to, że kupujący nadal są winni pieniądze za swój obecny samochód, mimo iż uznają że już potrzebują nowego. Przekształcając saldo starej pożyczki w nową pożyczkę, tworzysz stosunek kredytu do wartości które jest wyższy niż 100 procent. Choć jest to robione przez cały czas, jest to strasznie niebezpieczny sposób na zakup samochodu. Lepiej poczekać, aż bilans aktualnej pożyczki na samochód zostanie spłacony, aby szukać nowy pojazd, lub możesz rozważyć leasing, aby uzyskać najnowszą technologię i możliwość wymiany pojazdu co kilka lat. Warto też szukać pomocy u doradcy kredytowego.