Jaki okres kredytowania?

Kredyt samochodowy można wziąć zarówno na samochód nowy, jak i używany. Okres kredytowania standardowo wynosi 8 lat, można go jednak spłacić wcześniej, lub też wydłużyć do lat 10. Najważniejszą informacją dla banku jest wiek samochodu, gdyż to on może ograniczyć okres kredytowania. O ile w przypadku nowego auta nie ma problemu, to wiek samochodu używanego ma istotne znaczenie. Polskie banki przyjmują zasadę, że łączny wiek auta i okres kredytowania nie może przekroczyć 15 lat.

Zabezpieczenie kredytu.

Aby móc uzyskać kredyt samochodowy banki wymagają przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia. Jako formę zabezpieczenia akceptują cesję praw do ubezpieczenia albo przewłaszczenie samochodu, a także weksel in blanco. Niektóre banki wymagają również wniesienia wkładu własnego, ale można znaleźć również banki, które tego nie wymagają. Oczywiście wkład własny, zazwyczaj w wysokości kilkunastu procent, obniża koszty kredytu samochodowego.

Jakie koszty kredytu samochodowego?

Jak w przypadku każdego kredytu najważniejszą uwagę musimy zwrócić na jego koszty w skład których wchodzą oprocentowanie i prowizja. Prowizja zazwyczaj pobierana jest jednorazowo a jej wysokość zależy od wysokości przyznanego kredytu. Może też być uwzględniona w comiesięcznych ratach. Oprocentowanie natomiast zależy od stawek WIBOR, czyli Warsaw InterBank Offered Rate. Jest to wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym, a jego stawka ustalana jest w dni robocze o godzinie 11.00.

Kredyty samochodowe zaciągane do kwoty 80 000,00 zł podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. W związku z tym banki są zmuszone przekazać klientowi wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania kredytu. Jest to oprocentowanie całkowite, które zawiera wszystkie koszty kredytu samochodowego. Warto o tym pamiętać, gdyż wszelkie reklamy, prospekty czy ulotki przedstawiające oferty kredytów, zawierają oprocentowanie nominalne, które na pierwszy rzut oka okazuje się bardzo korzystne, ale nie uwzględnia prowizji i innych opłat. Wnioskowanie o kredyt nie wyższy niż 80 000,00 zł daje nam jeszcze jedną dość istotną możliwość. Jest to możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 10 dni od jej podpisania. Jest to czas w którym jeszcze raz dokładnie możemy przeanalizować wszystkie warunki kredytu. W tym momencie jeszcze z umowy możemy się wycofać z tym, że bank nie zwróci nam poniesionych do tej pory kosztów. Na pewno będziemy musieli opłacić koszty przygotowawcze kredytu.

Kredyty samochodowe cechuje niskie oprocentowanie, a ich wybór jest bardzo duży. Również niektóre z marek samochodów posiadają swoje banki, co może ułatwić przyznanie kredytu gdy na konkretnej marce nam zależy. Trzeba jednak pamiętać, że dopóki nie spłacimy kredytu bank jest współwłaścicielem samochodu.