Ustal swoje potrzeby

Ten krok, a właściwie odpowiedź na to pytanie może być dla nas bardzo ważne. Zastanówmy się po pierwsze ile potrzebujemy na to aby zrealizować swój cel. Drugie równie ważne pytanie to takie jak wysokie raty jesteśmy w stanie miesięcznie spłacać. Jak zrobić to tak aby było dobrze. Ważne aby spisać wszystkie swoje wydatki, jakie ponosimy np. opłata za mieszkanie, rachunki, koszty paliwa, utrzymanie domu, zakupy itd. Następnie należy zsumować wszystkie te wydatki i odjąć je od swojego wynagrodzenia. Pamiętajmy również o tym aby część swoich dochodów pozostawić na niespodziewane wydatki oraz oszczędności, resztę możemy przeznaczyć na spłatę kredytu. Warto myśleć przyszłościowo i założyć raczej ten czarny scenariusz. Lepiej zaciągnąć kredyt na dłużej i z niższą ratą by móc spłacić go nawet wówczas kiedy sytuacja finansowa nagle się pogorszy. Oczywiście dłuższy okres kredytowania wiąże się z większymi kosztami, ale pamiętajmy o tym, że w momencie kiedy będziemy mięć większą gotówkę bez problemu będziemy mogli spłacić kredyt znacznie szybciej.

Zwróć uwagę na RRSO

Wybierając kredyt gotówkowy warto również dowiedzieć się jaki będzie jego całościowy koszt. Często reklamy są nieco złudne i podają najniższą możliwą wartość prowizji czy tez oprocentowania. Ostateczny koszt kredytu najlepiej odzwierciedla rzeczywista stopa oprocentowania czyli mówiąc w skrócie RRSO. Stopa ta uwzględnia wszystkie opłaty. Im niższe RRSO tym kredyt jest korzystniejszy. Wysokość RRSO powinna nas zaniepokoić w chwili kiedy będzie wynosiła 100 proc. ponieważ oznacza to, ze będziemy musieli oddać do banku dwa razy więcej niż pożyczyliśmy. W momencie kiedy kredyt zaciągamy na krórej niż rok RRSO może być bardzo wysokie, a jego wartość niemiarodajna gdyż dodatkowe opłaty jak np. prowizja, będą spłacane tylko przez rok. W takiej sytuacji warto skoncentrować się tylko na całkowitej kwocie kredytu którą będziemy musieli spłacić. Wartość RRSO będzie nam bardzo trudno wyliczyć samemu gdyż ten matematyczny wzór jest bardzo skomplikowany. Pamiętajmy jednak że w takiej sytuacji zawsze możemy zwrócić się o pomoc do doradcy bankowego.

Dodatkowe ubezpieczenia

Wybór kredytu z ubezpieczeniem sprawi, ze nie będziemy musieli martwić sie o to co stanie sie z naszym kredytem w momencie kiedy nie będzie nas stać na jego spłatę np. w wyniku utraty pracy, czy tez choroby. Zaletą wykupienia tego ubezpieczenia przez bank jest to, że ominie nas załatwienie szeregu formalności, a dodatkowo obniży to jeszcze wysokość prowizji lub oprocentowania. W przypadku kredytu na większą kwotę wykupienie ubezpieczenia kredytu może być obowiązkowe.