Najważniejszym wskaźnikiem, jeśli chodzi o koszty jest oczywiście oprocentowanie lokaty. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak wysokie będą odsetki z lokaty, jakie otrzymamy. Oprocentowanie może być różnego rodzaju, a dokładnie może być stałe lub zmienne. Od tego też jest uzależnione ewentualne ryzyko mniejszych zysków lub szansa na zyski większe. Przy oprocentowaniu stałym nie ma to znaczenia, ponieważ pod uwagę przez cały okres spłaty jest brana wysokość stóp procentowych z dnia otwierania lokaty. Z kolei przy zmiennym oprocentowaniu będzie się ono zmieniać w trakcie trwania lokaty – będzie mniejsze przy obniżeniu stóp i większe przy podwyższeniu stóp procentowych.

To, ile zarobimy na lokacie będzie też w pewnym stopniu zależeć od czasu, na jaki ulokujemy w banku pieniądze. Generalnie, im dłuższy czas ulokowania środków, tym dłużej one pracują, przynosząc większe zyski. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze lokata o długim terminie trwania jest opcja najkorzystniejszą. Istnieje bowiem zasada, że nie można podjąć środków z lokaty przed upływem czasu jej trwania. Podjęcie środków oznacza bowiem utratę wypracowanych odsetek. Dlatego też w wielu przypadkach warto bardziej zainwestować w dobrze oprocentowaną lokatę krótkoterminową, np. półroczną. Warto też zwracać uwagę na kapitalizację odsetek – im jest ona częstsza, tym lepiej. Kapitalizacja polega na dopisywaniu odsetek do kapitału, a tym samym przy kolejnym naliczaniu, podstawa, od której nalicza się odsetki jest po prostu większa, co oczywiście daje większe zyski. Jeśli myślimy nad długim inwestowaniem i pomnażaniem swoich pieniędzy w długiej perspektywie, warto pomyśleć nad długoterminową lokatą odnawialną. W lokacie tego typu, po zakończeniu jej terminu, środki są automatycznie lokowane od nowa na określony czas.

Ze względu na dużą ilość ofert lokat, jakie posiadają banki, warto posłużyć się wstępnie porównywarką lokat, czy dobrym rankingiem lokat, a te bez problemu znajdziemy w sieci. To pozwoli nam na wstępne wybranie kilku najlepszych ofert, które będziemy już mogli dokładnie przeanalizować. Dobry wybór lokaty z pewnością zwiększy nasze zyski.